Zadanie publiczne, które służy najsłabszym

Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2023 – 2033, zlecił naszemu Stowarzyszeniu zadanie polegające na powszechnym poradnictwie dla obywateli i edukacji obywatelskiej” – mówi Izabela Jarczewska, Prezes Zarządu. 

Do zadania podeszliśmy kompleksowo, co stanowi pewne novum w tego typu działaniach i wydaje się jest znacznie skuteczniejsze w rezultatach. 

Pro Civium w ramach projektu społecznego o nazwie “Świadomy Obywatel – Prawo do Porady”, za pośrednictwem chat kanałów i ogólnopolskiej infolinii 800 201 211, udziela bezpłatnych porad prawnych, psychologicznych, pedagogicznych, doradczo-zawodowych i z zakresu resocjalizacji. Porady skierowane są do osób mniej sytuowanych finansowo, chorych, seniorów, z niepełnosprawnościami, wykluczonych, stygmatyzowanych, w przemocy i rodzin, w których jej członek przebywa w zakładzie karnym. 

Porady skierowane są także dla uchodźców wojennych z Ukrainy i Palestyny, bo udzielane także w języku ukraińskim i angielskim. 

– “Od maja do września 2024 roku stowarzyszenie udzieliło łącznie 401 porad. To nie wszystko, w adekwatnym okresie, wyprodukowaliśmy 7 podcastów, 7 spotów o charakterze edukacyjnym i zorganizowaliśmy 8 webinarów, także dla seniorów i mieszkańców DPSów”dodaje Rafał Bojarski, z wykształcenia prawnik, Wiceprezes Zarządu. 

Równocześnie powstaje pierwsza w kraju interaktywna Mapa Porad. Wystarczy wpisać swoją miejscowość, a pojawią się najbliższe punkty bezpłatnego wsparcia i to w różnych obszarach. 

Dzięki uprzejmości urzędów, instytucji i organizacji pozarządowych informacja o projekcie dociera do różnych grup społecznych. 

Wsparcie Stowarzyszenia uzyskują także organizacje pozarządowe, a specjalnie przygotowany w ramach zadania publicznego program resocjalizacyjny trafi jeszcze w tym roku do skazanych kobiet. 

Projekt charakteryzuje kompleksowość działania, bo specjaliści udzielają nie tylko porad ale także oferują pomoc w załatwieniu danej sprawy. Bywa także, że beneficjent korzysta jednocześnie ze wsparcia np. psychologa i prawnika. 

W projekt angażuje się także coraz więcej uczelni publicznych i niepublicznych kierując swoich studentów do odbycia stażu projektowego w ramach realizowanego zadania. 

Projekt to przede wszystkim ludzie. Codziennie realizuje go kilkadziesiąt osób wierzących w wartość niesienia pomocy potrzebującym. 

Dodatkowo, Stowarzyszenie realizuje dwie kampanie społeczne w social mediach. Jedną poświęconą kobietom w wieku poprodukcyjnym (Sekcja Wsparcia Ochrony Praw Kobiet), druga zjawisku wykluczenia i stygmatyzacji (Sekcja Edukacji i Promocji). 

Notatkę prasową lub jej fragmenty można publikować bez zgody Zarządu Stowarzyszenia. 

W razie dodatkowych pytań służymy wyjaśnieniami:
(Agnieszka Rejman, rejman@stopstygmatyzacji.pl, tel.: +48 530 834 691).