Wirtualna Mapa Porad

Takiej inicjatywy jeszcze w wirtualnej Polsce nie było. Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska Pro Civium, w ramach realizacji zadania publicznego, sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiej, buduje Wirtualną Mapę Porad, dodajmy, bezpłatnych.

Zgodnie ze złożoną ofertą pod koniec 2025 roku Mapa ma zawierać przynajmniej 2 tysiące sprawdzonych adresów, pod którymi beneficjenci otrzymają pomoc i wsparcie.

– W ramach realizacji projektu kontaktujemy się z podmiotami udzielającymi porad, i pytając, jeśli to nie urząd, czy instytucja, czy wyrażają zgodę na umieszczenie ich danych na Mapie, a jeżeli tak, to jakiego typu porady, za darmo, w jakich dniach oraz godzinach, oferują – wyjaśnia Natalia Borek, Koordynatorka zadania zleconego z Budżetu Państwa. – Pracujemy w zespole, organizacje bardzo otwarcie podchodzą do tego pomysłu. Zresztą, przecież po to istnieją, by pomagać, dawać wsparcie potrzebującym. Ideą Mapy jest, aby mieszkaniec najdalszego zakątka kraju, szukając np. porady pedagogicznej, kliknął na swój powiat, miasteczko, i znalazł najbliższy punkt udzielający darmowego wsparcia. Każda zakładka na Mapie będzie określała, nazwę podmiotu, rodzaj oferowanych bezpłatnych usług, godziny i dni przyjęć, adres, stronę internetową, telefon i e-mail.

– Zadanie realizujemy od maja 2024 roku, z lekkim opóźnieniem, ale ludzie są zdeterminowani i chcą te 2000 punktów zebrać – dodaje Izabela Jarczewska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia.

Wszystkie podmioty, urzędy, instytucje, organizacje pozarządowe świadczące porady i chcące umieścić o tym informację w Wirtualnej Bazie Porad mogą kontaktować się pod adresem mapaporad@stopstygmatyzacji.pl lub pod numerem 800 201 211, w. 6.

Projekt zrealizowano dzięki Rządowemu Programowi Wsparcia Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033.