„Świadomy Obywatel – Prawo do Porady” w statystykach

Zakończyliśmy pierwszy rok realizacji zadania publicznego sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022 – 2033. W rok 2025 wchodzimy z większym doświadczeniem, bardziej ekonomicznymi rozwiązaniami i szerszą ofertą dla naszych odbiorców misyjnych.

Ale zanim zaczniemy skupiać się na nowych zadaniach Projektu warto podsumować rok mijający.

W realizację zadania zaangażowanych było 25 osób, głównie psycholodzy, prawnicy, pedagodzy i pedagodzy resocjalizacji, doradcy zawodowi i tłumacze języka ukraińskiego. Część zadań wykonywali w ramach stażu Wolontariusze (28 osób) i Praktykanci (15 studentów) z 20. ośrodków akademickich, którym uczelnie wyraziły zgodę na taką formę realizacji obowiązkowych praktyk zawodowych. Nad realizacją Projektu czuwał trzyosobowy zespół, wzmocniony Biurem Rachunkowym do prowadzenia spraw kadrowych i księgowych.

5 dni w tygodniu nasi specjaliści udzielali porad w zakresie psychologicznym, pedagogicznym, zawodowym i prawnym. W sumie, w okresie od maja do grudnia 2024 roku udzieliliśmy 901 porad. Za pośrednictwem Infolinii 800 201 211, wirtualnego formularza kontaktowego i chat kanałów na stronie Projektu – www.prawodoporady.pl. Warto dodać, że strona internetowa została stworzona specjalnie pod potrzeby realizowanego zadania publicznego i zawiera nie tylko dostęp do specjalistów, ale różnego rodzaju materiały edukacyjno-informacyjne odpowiadające na aktualne problemy społeczne i gospodarcze.

Mówiąc o stronie, należy wspomnieć o dedykowanych Projektowi social mediach, których profili utworzyliśmy aż 9. Także w języku ukraińskim. Dla uchodźców zza wschodniej granicy tłumaczone były także wszystkie materiały projektowe.

Razem, przeprowadziliśmy 11 webinarów edukacyjnych, dodatkowo trzy dla grup wymagających uwagi szczególnej, to jest seniorów i kobiet pozbawionych wolności.
W webinarach wzięło udział łącznie 651 osób.

Stałą opieką specjalistów objęliśmy ponadto 44 osoby / rodziny, którym na co dzień pomagają prawnicy, psycholodzy i asystenci.

Zawarliśmy również trwałe sojusze opierające się na projekcie, jak np. umowę trójstronną z Uniwersytetem Zielonogórskim i Społeczną Akademią Nauk, czy Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej. Doszło również do podpisania porozumienia z Dyrekcją Zakładu Karnego w Gębarzewie, dzięki czemu nasi specjaliści mogą przygotowywać skazane do właściwego powrotu do społeczeństwa.

Wspomnieliśmy już o materiałach edukacyjnych warto więc podać kilka liczb. Powstało 11 spotów, 11 podcastów, 11 plakatów wirtualnych i prawie 80 innych materiałów niosących użyteczne informacje. Nie zabrakło też artykułów o Projekcie, których powstało 22 – wszystkie zamieszczone w naszym Biuletynie Informacyjnym Pro Civium.

Było też kilka inicjatyw nie ujętych w umowie projektowej, a wynikających z zaangażowania wykonawców zadania. Takich, jak dyżur specjalisty 1 listopada dla osób w traumie, po utracie kogoś bliskiego, czy dla osób samotnych w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Na stałe uruchomiliśmy również numer wsparcia dla seniorów wykluczonych cyfrowo. W realizację Projektu zaangażowaliśmy również sztuczną inteligencję, np. przy prowadzeniu webinarów.

Byliśmy również obecni poradami w dniach tragicznej w skutkach dla części Polaków powodzi. Zgłosiliśmy swoją gotowość wsparcia odpowiednim urzędom państwowym i samorządowym.

Dziesiątki instytucji, organizacji, urzędów promowały usługi projektowe na swoich stronach internetowych i social mediach. Nasze ulotki i plakaty trafiły do wielu tego typu podmiotów wspierając pracę urzędników.

Powstała też pierwsza w Polsce Wirtualna Mapa Wsparcia, w której każdy znajdzie interesujące go bezpłatne porady, najbliżej miejsca swojego zamieszkania. Są w niej, w sumie, 483 adresy urzędów, poradni, instytucji, stowarzyszeń, fundacji i innych podmiotów społecznych. W roku 2025 dojdzie kolejne, przynajmniej tysiąc.

Działań stricte projektowych i około projektowych było znacznie więcej. Najważniejsze, że to działanie cieszy wszystkich realizatorów, napawa dumą z dobra, które zadanie niesie w sobie. Wierzymy, że rok kolejny realizacji Projektu „Świadomy Obywatel – Prawo do Porady” będzie jeszcze bardziej bogaty w działania i zaangażowanie tworzących go ludzi.