Mieć 50+ i być na topie

Każdy, gdy już zacznie w końcu dostrzegać mijające lata, zaczyna obawiać się, co będzie z pracą, gdy skończy 50 lat, 55, 60. Czy znajdzie zatrudnienie? Zazwyczaj nie jesteśmy w tym względzie optymistami.

Tymczasem jak podaje Główny Urząd Statystycznych, co czwarta osoba w wieku produkcyjnym w Polsce przekroczyła 50. rok życia! Łatwo policzyć! W 2030 roku, czyli już za kilka lat, liczba czynnych zawodowo 50+ przekroczy 1/3 osób w ogóle pracujących! Powodów jest kilka, jednym z nich, że oczywiście jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. 

Dlaczego więc rodzą się w osobach zbliżających do granicy 50-ciu lat obawy, co dalej z zatrudnieniem? Przecież mają olbrzymią wiedzę, posiadają dość spore doświadczenie, w końcu – dzieci odchowane, sytuacja rodzinna ustabilizowana. Idealny kandydat dla potencjalnego pracodawcy! W czym więc tkwi problem?  Szanowni 50+, problem tkwi w tym, że macie pewną trudność z dostosowaniem się do pracy z młodym zespołem. Oczywiście, nikt nie twierdzi, że to łatwe, ale – albo zależy komuś na pracy, albo nie. Człowiek adaptuje się przez całe życie, i wiek, tu nikogo z tego nie zwalnia. Naprawdę, chcąc znaleźć pracę warto najpierw znaleźć doradcę zawodowego, który powie jakie są teraz trendy, zasady, jak się pracuje w teamach. Doradzi, skoryguje i… nic nie kosztuje. Wystarczy zadzwonić do urzędu pracy i umówić się na rozmowę. Nie trzeba być też bezrobotnym, aby takie wsparcie uzyskać. Zatem, jeżeli będąc 50+ obawiacie sie, czy znajdziecie zatrudnienie na kolejne lata, warto poświęcić godzinę, dwie na spotkanie z doradcą zawodowym.

Ale to niestety, nie jedyny problem tej grupy wiekowej, a mający wpływ na słaby popyt na pracowników 50+.
Kłania się tu znajomość narzędzi internetowych. Niestety, społeczność 50+ nie korzysta z aplikacji w stopniu tak zaawansowanym, aby móc mieć stały kontakt z np. współpracownikami, czy odbierać pliki od przełożonego. Ten problem też jest jednak do rozwiązania. Prawie każdy 50+ kogoś ma. Wnuki, dzieci, trochę młodszych rówieśników, w końcu dostęp do internetu. Tak, może warto nadrobić zaległości… Na pewno warto o tym pomyśleć. Fakty są takie, jak wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego dziewięciu na dziesięciu 50+-latków pozostaje o pół roku dłużej bez pracy niż ich młodsi koledzy. Statystyki nie kłamią. I na koniec, aby pozytywnie zmotywować 50+latków, jak podaje Bankier.pl, aż 81 procent pracodawców ma dobre doświadczenie z tą grupą wiekową, a zatem… Wszystko w państwa rękach…

Projekt zrealizowano dzięki Rządowemu Programowi Wsparcia Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033.