Mediacja to czasem najlepsze rozwiązanie
Czym, w ogóle, jest mediacja?
MEDIACJA – jest to alternatywny dla postępowań sądowych sposób rozwiązywania sporu między stronami.
Mediacja wyróżnia się tym, że jest dobrowolna, co oznacza, że możemy, ale nie musimy się na nią zgadzać. Ponadto jest poufna, więc wszystkie okoliczności sprawy są zachowane w tajemnicy. Pamiętajmy również, że mediator nie decyduje jak spór się zakończy, ani o czym strony będą rozmawiać. Mediator może jedynie ustalić zasady jakie obowiązują każdą ze stron, np. że mimo sporu, staramy się wysłuchać drugiej strony, nie krzyczymy itd. Każda ze stron ma równe prawa a mediator nikogo nie faworyzuje. Ważne jest jednak, aby strony akceptowały mediatora i pomoc w dochodzeniu do porozumienia.
Mediacja może być wszczęta na wniosek strony albo ze skierowania sądu.
Warto dodać, że na stronach internetowych każdego sądu okręgowego znajdują się listy mediatorów. Jest tam też informacja o dyżurach mediatorów i sposobie kontaktu z nimi.
Warto jednak zwrócić uwagę, że nie każda sprawa nadaje się do mediacji – tak jest np. w przypadku spraw o stwierdzenie nabycia spadku czy w kwestii ubezwłasnowolnienia.
Natomiast sprawami mediowanymi mogą być te o np. ustalenie sposobu sprawowania opieki nad małoletnim, wysokość alimentów, podział spadku, zniesienie współwłasności, kwestie związane z wierzytelnościami, czy konflikty między kontrahentami. Także sprawy karne.
Tak jak każdy proces sądowy tak i mediacja ma swoje wady i zalety.
Wady mediacji
To między innymi: ryzyko nie dojścia do porozumienia, mediacja może być prowadzona przez osobę nieprzygotowaną do jej przeprowadzenia, koszty mediacji nie zakończonej ugodą powiększają kwotę potrzebną do zakończenia sporu, do przeprowadzenia mediacji potrzebna jest zgoda obu stron konfliktu i tak jak już wyżej wspomniano nie każda sprawa nadaje się do postępowania w tym trybie.
Zalety mediacji
Pozwala uniknąć stresu związanego z pojawieniem się w sądzie, żadna decyzja nie jest podejmowana bez zgody obu stron, każda ze stron ma wpływ na to jak mediacja się zakończy, mediacja jest krótsza niż postępowanie sądowe, i tańsza. Pozwala wypracować stosunkowo szybkie i ostateczne kompromisowe rozwiązanie, więc można powiedzieć, że każda ze stron, w jakimś stopniu, jest wygrana.
Dodatkowo, np. w sprawach z oskarżenia prywatnego, a więc takich, w których to my sami musimy napisać akt oskarżenia, lub złożyć skargę na Policji, może być alternatywą dla postępowania pojednawczego i wówczas takie postępowanie, jeżeli zostało już wszczęte, jest umarzane. Natomiast w sprawach z oskarżenia publicznego, a więc takich w których to Prokurator składa akt oskarżenia, sąd wydając wyrok bierze pod uwagę zawartą między stronami ugodę.
W sprawach cywilnych ugoda, która jest zawarta przed mediatorem wymaga dodatkowego zatwierdzenia przez sąd, by mogła uzyskać moc prawną ugody sądowej. Chodzi o to, żeby taka ugoda mogła wywołać takie same skutki prawne jak ugoda zawarta przed sądem. Natomiast, jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie klauzuli wykonalności. W pozostałych przypadkach sąd zatwierdza ugodę postanowieniem na posiedzeniu niejawnym. Oznacza to, że sąd wydaje postanowienie bez udziału stron, oczywiście doręczając im swoje postanowienie, od którego również i ewentualnie przysługuje odwołanie.
Co najważniejsze, wybór należy zawsze do Ciebie!
To od Ciebie zależy jaką drogę rozwiązania sporu wybierzesz, ale decydując się na mediację, masz wpływ na to, czy zakończy się ona ugodą czy też nie.
Rafał Bojarski, prawnik